› STIRILE RADIO MINISAT

Sorana Cîrstea, eliminată în optimi, la dublu, la Openul Australiei
21.01.2018, 1:56 pm

Sorana Cîrstea şi brazilianca Beatriz Haddad Maia au fost eliminate, azi, în optimile probei de dublu de la Openul Australiei, primul Grand Slam al anului.

Cîrstea şi Maia au fost învinse de perechea Lucie Safarova/Barbora Strycova, cap de serie numărul 4, scor 2-6, 6-0, 6-4.

Irina Begu şi Monica Niculescu, favoritele numărul 10, s-au calificat, tot azi, în sferturile de finală ale probei de dublu de la Australian Open.

Begu şi Niculescu au beneficiat în optimi de abandonul perechii Nadia Kichenok/Anastasia Rodionova (Ucraina/Australia), la scorul de 4-1 în primul set pentru românce.

În sferturi, adversare vor fi americancele Jennifer Brady/Vania King.

La simplu, Simona Halep o va întâlni, mâine, pe Naomi Osaka din Japonia, în optimile de finală ale Australian Open, iar organizatorii de la Antipozi au anunțat și ora de start.

Astfel, liderul mondial WTA a fost programat pe arena Margaret Court, al patrulea meci al zilei, urmând să intre în arenă la ora locală 17.00, după ora 7.30 în România.

Potrivit ziare.com, rămâne de văzut cum se va recupera Simona Halep după meciul incredibil de lung din turul III cu americanca Lauren Davis, meci care s-a terminat după 3 ore și 45 de minute.

De două ori s-au mai întâlnit Halep si Osaka, iar românca a câștigat de fiecare dată greu, cu 2-1 la seturi. Ultimul joc a avut loc în 2017 la Miami.